Zaskakujące zalety probiotyków

jogurtNajnowsze, przełomowe badania sugerują, że probiotyki – „dobre" bakterie zawarte w jogurcie i kiszonych produktach – mogą być czymś na miarę nowego Prozacu, pomagając kontrolować depresję, lęk i inne zaburzenia psychiczne. Pośród bardziej nieoczekiwanych odkryć, mówiących o tym, że w naszych jelitach mamy „receptory stresu", jest to jedno z ustaleń naukowców z Uniwersytetu Acadia, którzy rozpoczęli ogólnokrajowe badania na temat tego, czy probiotyki mogą być naturalnym środkiem antydepresyjnym, redukującym poziom stresu.

Naukowcy badają również rolę jaką mogą odgrywać probiotyki w zapobieganiu przeziębieniom, wysypkom skórnym, otyłości, cukrzycy i chorobom serca. W jaki sposób bakterie w jelitach mogą zwalczać tak szeroki zakres zaburzeń? Oto bliższe spojrzenie na wyniki nowych badań.

Odurzające mikroby?

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że unikalna kombinacja bakterii w naszych jelitach, która jest tak charakterystyczna jak odcisk palca, może mieć znaczenie dla zdrowia psychicznego. Na przykład, wyniki badań przeprowadzonych w roku 2009 wykazały, że osoby z depresją, napadami paniki i uogólnionych zaburzeń lękowych, często cierpią na zespół jelita drażliwego (IBS). Jednocześnie inne, wcześniejsze badania, również łączą IBS z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (tzw. nerwica natręctw).

Podczas intrygującego eksperymentu z roku 2011, mającego na celu sprawdzić, czy zmiana bakterii w jelitach wpływa na chemię mózgu, naukowcy karmili myszy bulionem zawierającym probiotyk Lactobacillus rhamnosus JB-1 – rodzaj bakterii znajdujących się w jogurcie, a także w jelitach zdrowych zwierząt i ludzi.

Myszy karmione z dodatkiem bakterii, wykazały znacznie mniej zachowań związanych ze stresem, lękiem i depresją, niż osobniki, które jadły zwykły rosół. Te, które otrzymywały bakterie, miały również o wiele niższe poziomy hormonu stresu kortykosteronu, podczas wywołujących lęk sytuacji, takich jak zagubienie w labiryncie, a także były mniej narażone na „nieszczęsne dryfowanie" po wrzuceniu do wody (test na objawy depresji u zwierząt).

Potencjał w leczeniu zaburzeń psychicznych jogurtem

Badanie wykazało również, że probiotyki stymulują aktywność GABA, uspokajającego neuroprzekaźnika mózgu, zwiększając liczbę receptorów w obszarach mózgu związanych z kontroli emocji, pamięci i uczenia się. System GABA ma związek z kilkoma zaburzeniami psychicznymi u ludzi, wywoływanymi przez stres. Jeden z typów leków antylękowych (benzodiazepiny) ułatwia przekaźnictwo GABAergiczne. Chociaż leki te, do których należą Xanax i Valium, są powszechnie stosowane, mogą mieć szereg negatywnych skutków ubocznych, łącznie z uzależnieniem. Dlatego naukowcy podkreślają, że naturalna alternatywa byłaby ogromnym dobrodziejstwem dla psychiatrii.

Jak bakterie w jelitach wpływają na mózg i emocje?

bakterieInne badanie z roku 2011, opublikowane w czasopiśmie Gastroenterology, było pierwszym, które łączyło bakterie żyjące w jelitach z depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi. W tym badaniu, przeprowadzonym również na myszach, niektóre zwierzęta były hodowane tak, aby nie miały żadnych bakterii. Naukowcy zauważyli, że myszy pozbawione normalnej flory jelitowej były bierne, ale po otrzymaniu bakterii od pozostałych osobników, stały się aktywne, odważne i zainteresowane zwiedzaniem.

Odwrotnie, aktywne myszy stały się niespokojne, pasywne i pojawiły się u nich objawy depresji, gdy ich flory jelitowe zostały zmienione za pomocą antybiotyków. U zwierząt tych nastąpił również wzrost neurotropowego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF), substancji, którą naukowcy wcześniej powiązali z depresją u ludzi. Po zaprzestaniu podawania antybiotyków, bakterie w jelitach mysz, chemia mózgu i zachowanie szybko wróciło do normy.

Zaskakujący zakres zalet probiotyków

Podczas gdy kolejne doświadczenia, takie jak te omówione powyżej z Uniwersytetu Acadia, są potrzebne aby stwierdzić, czy „dobre" bakterie mogą być przydatne w leczeniu pewnych zaburzeń psychicznych, wyniki ostatnich badań sugerują, że te przyjazne mikroby mogą w zadziwiający sposób pozytywnie wpływać na zdrowie:

 • Niższy poziom cholesterolu
  Wyniki badań przedstawione na jednej z ostatnich sesji naukowych amerykańskiego stowarzyszenia kardiologicznego (American Heart Association) pokazują, że przyjmowanie dwóch dawek probiotycznych suplementów dziennie może zmniejszyć poziom zarówno całkowitego, jak i „złego" cholesterolu (LDL). Doświadczenia z wykorzystaniem placebo przeprowadzono na grupie 127 dorosłych osób z wysokim poziomem cholesterolu.
 • Mniej przeziębień
  Przegląd 10 losowo wybranych badań, zgromadzonych w internetowej bazie Cochrane Library, wykazał, że u ludzi, którzy przez ponad tydzień spożywali probiotyki, zanotowano o 12 procent mniej infekcji górnych dróg oddechowych, niż u osób, które przyjmowały je krócej niż tydzień lub otrzymywały placebo.
 • Ochrona dzieci przed alergią skórną
  Kobiety, które przyjmują probiotyki w okresie ciąży i karmienia piersią są mniej narażone na to, że u ich dzieci wystąpią swędzące wysypki i objawy alergii skórnej – wynika z fińskich badań opublikowanych w ostatnich miesiącach. Uważa się, że zdrowe bakterie mogą przenikać przez łożysko i być obecne w mleku matki.
 • Kontrola cukrzycy
  Badanie z roku 2010, opublikowane na łamach serwisu PLOS ONE wykazało, że osoby z cukrzycą typu 2, mają znacząco odmienną florę jelitową, niż osoby z normalnym poziomem cukru we krwi. Doprowadziło to naukowców do wniosku, że probiotyki należy zbadać pod kontem strategii, pomagającej w kontroli choroby.
 • Walka z otyłością
  Istnieją pewne dowody na to, że mieszanka bakterii w jelitach może mieć wpływ na masę ciała. Na przykład niektórzy rolnicy przewlekle stosują małe dawki antybiotyków, aby tuczyć bydło. Odwrotnie, naukowcy korzystają obecnie z probiotyków, aby pomóc w szybszym schudnięciu ludziom po operacji zmniejszenia żołądka.

Collier Cool
Copyright © 2012 Yahoo! Inc.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com